Wprowadzenie do bitcoin (2011)

Po pierwsze przeczytaj to wprowadzenie do Bitcoin zanim napiszesz na forum.


Bitcoin nie jest prosty z technicznego punktu widzenia zatem trzeba trochę zastanowienia nad tym jakie to pomysłowe rozwiązanie. Jest tutaj wiele ludzi którzy mogą Ci pomóc lecz oni zajmują się też wyjaśnianiem bardziej szczegółowych zagadnień. Większość pytań zostało dobrze omówionych.


W następnej kolejności przeszukaj zasoby forum oraz kilku innych źródeł


Ostatecznie jest wiele różnych opinii oraz osobowości na forum.

  • Bądź niewrażliwy na niektórych użytkowników. Mogą mieć zły charakter ale mimo to są wartościowi.
  • Nikt nie mówi czegoś takiego jak "Oficjalne stanowisko Bitcoin"
  • BitCoin is not a company or an organisation--it is an open-source project that anyone can contribute to or participate in.Bitcoin nie jest firmą ani organizacją - jest to projekt o otwartym źródle gdzie każdy może uczestniczyć i współtworzyć.
  • Najbliżej do liderów Bitcoin mają twórcy projektu.  Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto.  Wiodącą postacią jest Gavin Andresen.
  • Forum jest moderowane z powodu offtopu i spamu.

 Wprowadzenie do BitCoin

Zapomnij o tym co usłyszałeś o BitCoin.

Ludzie odkrywają Bitcoin na wiele sposobów lecz zazwyczaj od nieprawidłowego wyjaśnienień takich jak " BTC daje darmowe pieniądze dla użytkowników komputerów" albo " Aby korzystać z Bitcoin należy mieć program marnujący zasoby komputera" lub podobnych. Na tym blogu znajduje się dobre podsumowanie umożliwiające zrozumienie Bitcoin skupione na tym czym jest Bitcoin oraz jakie problemy rozwiązuje.

Czym jest bitcoin:  Jest to porozumienie społeczności aby używać 21 milionów matematycznie bezpiecznych tokenów "bitcoiny" jako pieniądz podobne jak tradycyjne afrykańskie oraz azjatyckie społeczności korzystające z muszelek.  muszelki jako pieniądze. Jednakże odróżnieniu od muszelek Bitcoiny:
  • nigdy nie będzie więcej bitcoinów
  • są niemożliwe do podrobienia
  • mogą być dzielone na dowolnie małe części
  • mogą być przesyłane na dowolne odległości w ramach elektronicznych transferów.

Taki cel został osiągnięty dzięki użyciu potężnej kryptografii o wiele potężniejszej od tej wykorzystywanej w bankach. Zamiast po prostu wysyłać monety są one kryptograficznie podpisywane przez podmiot i bezpiecznie przekazywanie do drugiego. Dzięki temu można przechowywać je wielu miejscach i kopiowanie nie zwiększa ilości posiadanych monet.  

Ponieważ wartość bitcoinów jest wartością subiektywną nadawaną przez społeczność nie istnieje potrzeba aby były akceptowane i gwarantowane przez jakąkolwiek organizacje aby odnieść sukces. Na razie Bitcoin jest lokalną walutą która działa efektywnie na całym świecie. Jako doskonały przykład w jaki sposób społeczność "gwarantuje" wartość bitcoina można podać datę 4 Kwietnia kiedy to pojedyncze zlecenie sprzedaży 30 000 BTC pochłonęło prawie wszystkie oferty sprzedaży. Cena bitcoina spadła o prawie 1/3.  Lecz po kilku dniach oferty kupna zwiększyły cenę do poprzedniej. Zdolność małej ekonomii do zaabsorbowania dużej wyprzedaży działa doskonale przy wartości wszystkich bitcoinów 93,602,416 USD ( przy obecnym kursie)


Jakie problemy rozwiązuje Bitcoin:  


Matematycznie  specjalna implementacja protokołu Bitcoin rozwiązuje problem "jak zrobić wszystko  bez ufania komukolwiek. "without trusting anyone". To brzmi niesamowicie i tak powinno. Zazwyczaj lokalna waluta wymaga zaufania dla wszystkich aby mogła działać.
Tak samo narodowa waluta. W obu przypadkach zaufanie jest często nadużywane. Lecz w przypadku Bitcoina nie ma możliwości oszustwa. Nikt nie może wydrukować więcej pieniędzy, nikt nie może wielokrotnie używać tych samych monet poprzez wykonanie kopii oraz nikt nie może skorzystać z cudzych pieniędzy bez bezpośredniego dostępu do prywatnych kluczy posiadaczy. Ludzie którzy "łamią" system tworzą inny system niekompatybilny z Bitcoin. Tak długo jak ktoś korzysta z Bitcoin jedyną możliwością upadku Bitcoina jest nagłe zaprzestanie użytkowania go przez wszystkich ludzi. Nadzwyczajne możliwości nie ufania nikomu są osiągane na dwa sposoby. Po pierwsze wykorzystanie najnowocześniejszej kryptografii. Kryptografia gwarantuje posiadaczowi Bitcoinów że jest jedynym podmiotem zdolnym do ich wykorzystania. Kryptografia Bitcoin jest tak silna że prędzej złamany zostanie światowy system bankowy niż Bitcoin a gdy taka możliwość się pojawi będzie można ulepszyć aby Bitcoin nie mógł być nigdy złamany. To jest tak jakby każdy banknot miał 100 cyfrową kombinację zabezpieczenia którego usunięcie jest niemożliwe bez niszczenia banknotu. Bitcoin jest tak bezpieczny.


Druga metoda ochrony systemu zwana blockchain,jest magicznym miejscem. Łańcuch bloków jest pojedynczym rekordem potwierdzonych transakcji przechowywanych w sieci p2p.  Nawet na najwyższym poziomie szyfrowania nie ma centralnego miejsca gdzie można  zobaczyć czy bitcoiny są już "zapłacone" co tworzy problem podwójnego wydawania pieniędzy  (double-spend attack),który działa jak wypisywanie czeków na kwotę większą niż posiadaną w banku na koncie. Zazwyczaj ochroną jest centralna instytucja która rejestruje wszystkie czeki aby sprawdzić czy wystawca czeku posiada możliwości wystawiania kolejnych czeków. Mimo to większość ludzi nie zaakceptuje czeku od ciebie gdy nie będzie Ci ufać. Warto wspomnieć ,że czasami pracownik banku może nadużyć Twoje zaufanie. Ponadto w tradycyjnym systemie bankowym bank może pożyczyć więcej pieniędzy niż aktualnie posiada. (lend out more money than it actually has).


Blockchain rozwiązuje wszystkie problemy za pomocą tworzenia pojedynczego rejestru już wykonanych bezpiecznych przelewów bitcoinów weryfikując je w procesie zwanym miningiem (na razie nie ma odpowiedniego słowa)  mining. Jako nagrodę za krytycznie ważny udział w sieci społeczność Bitcoin nagradza minerów pewną ilością Bitcoinów za każdy wytworzony blok których ilość jest odgórnie ograniczona podaż i deflacja. Gdy początkowe środki na nagrody zostaną wyczerpane zostaną zastąpione przez opłaty zwiększania priorytetu transakcji w ramach wysoce konkurencyjnego rynku aby zapewnić najniższy możliwy koszt. Transakcje są weryfikowane przez specjalne obliczenia minerów.    zatem nikt nie może zmienić historii transakcji bez wykonywania większej ilości obliczeń niż cała sieć przez cały czas.


PodsumowanieMatematyczna technologia może być dość skomplikowane ale w praktyce Bitcoin działa tak jak gotówka  Transakcje Bitcoin są nieodwracalne -- inaczej niż w przypadku kart kredytowych oraz PayPal gdzie   chargebacks może anulować już dokonaną transakcję . Oraz w sieci Bitcoin nie ma pośredników. Transakcje zachodzą bezpośrednio między nadawcą i odbiorcą przez sieć peer to peer. 
Z powodu sprytnego projektu Bitcoin sieć pozostaje bezpieczna bez względu na to kto i jak przetwarza transakcje .To jest niesamowite! Nikt wcześniej nie próbował stworzyć systemu który będzie działał w ten sposób. Wszystkie poprzednie systemy monetarne opierały się na zaufaniu do gwaranta bez względu na to czy to był król, miasto , rezerwa federalna czy banki. BitCoin nie. Jego gwarancją są prawa matematyki dlatego zachwyci każdego od inżyniera do ekonomisty. Jeżeli masz więcej pytać możesz przejrzeć fora dyskusyjne oraz wiki albo zadać pytanie w komentarzu na tej stronie.